hőszivattyú megtérülés és üzemelési költség

Moderátor: Klíma Király

asha07lcc
Hozzászólások: 238
Csatlakozott: 2008.09.21. 19:06

Re: hőszivattyú megtérülés és üzemelési költség

Hozzászólás Szerző: asha07lcc »

Csak az a baj, mire átgondolatlanul méregdrágán a kapkodásban megrendelik és kiépítik addigra megint lesz gáz, ráadásul a kőolajhoz jkötött a földgáz ára és áresés várható akár 40% is, ebben az esetben a megtérülési idő?
Ha a beruházás átgondolt alaposan utánajárnak és csak oda és csak olyankerül ami tényleg jó és ár/érték aránya is az akkor is necces a beruházás. Ki kell egészíteni napkollektorral és a megtérülés megint sok idő ebben az esetben.

sircan
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2009.01.22. 05:13

Re: hőszivattyú megtérülés és üzemelési költség

Hozzászólás Szerző: sircan »

Sziasztok

Egy viszonylag egyszerű kérdéssel fordulok hozzátok.
Egy ingatlan fütési rendszerének kiépítésén gondolkozom szobajöhetö energia források villany, gáz
Rövid számtást végeztem nem tudom helyes-e net-ről vadászott adatokkal számoltam .

Nem lakáscélú ingatlan esetében, de az arány gondolom lakásnál is hasonló.

a gázhoz hozzájön az éves díj 5940 Ft/év amit ha elosztok az éves fogyasztott m3 re akkor 2000m2 esetén:

Gáz 105,84 Ft/m3 = 3,113 Ft/Mj
éves díj 2,97 Ft/m3 = 0,082 Ft/Mj (2000 m3 felhasználása esetén)
hatásfok+42,8% 45,36 Ft/m3 = 1,334 Ft/Mj (legideálisabb 70% hatásfokkal számolva néhol azt olvastam ezt se éri el
plusz 42,8% nyersanyagot kell elégetnem a 100% hatásfok eléréséhez )
Így együttesen a gáz ára
154,17 Ft/1,43m3 = 4,534 Ft/Mj
---------------------------------------------------

Áram 1Kw = 3,6Mj
48,94 Ft/Kw = 13,595 Ft/Mj

-----------------------------------------------------------------
2 napja találtam a klimás megoldást ami azt állítja, (daikin Ururu Sarara)
hogy ideális esetben 1,6 Kw energiából 5 Kw fütőenergiát állít elő ( 48,94 * 1,6 / 5 )
15,661 Ft/Kw = 4,35 Ft/Mj
nem ideális esetben 40% teljesítmény romlással kell számolni 1,6 Kw energiából 3Kw fűtőenergiát állít elő ( 48,94 * 1,6 / 3 )
26,102 Ft/Kw = 7,25 Ft/Mj

Ez alapján számomra az jön ki hogy ideális esetben klímával fűteni ugyanannyiba kerül mint gázzal kevésbé ideális esetben kicsit drágább viszont a kiépítése nagyjából azonos költségekkel jár. áramot ritkábban zárják el és nem robban nincs szénmonoxid. (nem kell külön + hűtő klíma)
Egyéni tapasztalatom még hogy a hőérzet is előbb jelentkezik meleg levegő befújásnál.
Ez számomra azért fontos, mert a helységet (150 m2) heti 2, 3 alkalommal használnánk csak, alkalmanként 5 órára

És akkor a kérdés:
Jól számoltam?
Valóban ilyen ideális a klímás fűtés?

Köszönöm sircan

Klíma Király
Hozzászólások: 819
Csatlakozott: 2009.08.25. 07:29
Tartózkodási hely: Szeged
Kapcsolat:

Re: hőszivattyú megtérülés és üzemelési költség

Hozzászólás Szerző: Klíma Király »

Szia!

Túl számot írsz. :-)

Én képeket adok és dönts magad.
energia.png
energia.png (24.99 KiB) Megtekintve 7913 alkalommal
gaz_aram.png
gaz_aram.png (37.37 KiB) Megtekintve 7918 alkalommal
Szóval ide haza gázból van az áram, így nehéz külön kezelni őket. Ha nincs gáz áram sincs ... ha drága a gáz drága az áram is. Ha olcsó ...
Ha Szeged környékén klimatizálnál, keress bátran. Klíma Szeged

asha07lcc
Hozzászólások: 238
Csatlakozott: 2008.09.21. 19:06

Re: hőszivattyú megtérülés és üzemelési költség

Hozzászólás Szerző: asha07lcc »

viewtopic.php?f=6&t=7&st=0&sk=t&sd=a&start=10

Kattints ide és meglátod a dolgot, hogy nem szabad csinálni, most kínlódunk vele, hogy kihozzunk valamit a más által elrontott dologból.
Pedig Daikin. Nem a márka hanem hatásfoka és méretezése határozza meg a komfotrtot és részben az üzemelési költséget.
A Daikinhoz hasonlóan igen jó hatásfokű gépek(MItsubishi, Sanyo, Fujitsu, Panasonic, LG, Samsung, Fisher nagyon jóó áron még) lényegesen jobb áron is beszerezhetők, igaz az Ururu Sarara egyedülálló ezzel a kis szellőzéssel és mini párásítóval a klímapiacon, de fűtés esetén csak szellőztetni tud.És oldalfali. Arra meg jobb a hővisszanyerő ami drága, de az energia 80%-a bennmarad és mégis van szabályozható nagyobb menyiségű frisslevegő..
A klímával illetve fancoillal(hőszivattyú esetén) aktívan, míg a radiátor-fal-padlófűtéssel)és hűtéssel) passzívan kisebb sebességgel mozgatod a levegőt
A klímát ajánlom ugyan de a gázfűtést ne váltsd ki vele, hanem akkor használd, amikor a hatásfoka ideális.
Ugyanis a marketingszöveg elfelejtkezik arról, hogy a külső levegőhőmérséklet függvényében a hatásfok igen széles skálán változik fűtési üzemben.COP-je kb 5 és 2 között változik.
Hőszivattyú(talajszonda, vagy kút) esetén állandó a COP , viszont a költség magas lassú a visszatérülés, sok helyen állítják 5-15 éven belül megtérül. Erről a gyakorlati szakembereknek gyökeresen más a véleménye, ugyanis agyonszigetelt lakásokban a többi technika is lényegesen kevesebbet fogyaszt.
És amiről nem beszélnek a hőszivattyú víz és hűtőköri elemeinek élettartama, szervízköltsége és bonyolultsága amihez nem fogsz minden sarkon szakembert találni.
Roissz tervezés és méretezés esetén pedig a szívás.Magyas üzemköltség stb lásd TV ügyvédje Juszt riport.
Alternatíva lehet még a levegő víz hőszivattyú LG ThermaV vagy Daikin Altherma, esetleg melegvíz és fűtéskiegészítésre az OZONE AQUA sorozat lényegesen olcsóbb.
Bocs a hosszú szövegért de beteszek egy körlevelet az is erről szól:




Energia takarékos fűtési megoldás, mely csak villamosenergiát igényel.











Az egyik legfontosabb amire figyelni kell, hogy azokat a berendezéseket amelyeket folyamatos téli fűtésre fogjuk használni fűtésre kell méretezni! A klímaberendezések-nél a katalógusban szereplő fűtési adatok +7°C-os külső hőmérsékleten értendőek! Tehát -10°C, -15°C -ban nem vehetjük figyelembe ezeket az értékeket. A jelentősebb gyártók technikai gépkönyveiben megtalálhatóak azok a táblázatok amelyek alapján ellenőrizhetjük a fűtőteljesítmény értékeket +7°C -tól eltérő hőmérsékleteken, adott esetben a legszélsőségesebb -10°C vagy -15°C -os hőmérséklet mellett. Általánosságban elmondható, hogy ezeken a szélsőséges hőmérsékleteken még egy jó COP értékkel (energiahatékonysági mutató) rendelkező márkás készüléknek is erősen, legalább a felére, csökken a fűtőteljesítménye a +7°C -os katalógus adathoz képest. Tehát egy 4 kW fűtőteljesítményű berendezés csak 2 kW-os teljesítménnyel vagy még ennél is kevesebbel fog fűteni a -10°C-os tartományban. Tovább csökkentheti a végfelhasználó szemszögéből a komfortérzetet a készülék leolvasztási ideje, mely periódus alatt a készülék beltéri egysége nem üzemel. További fontos információ, hogy a készülékek fűtőteljesítménye a +5°C és a -5°C közötti tartományban a legrosszabb. Ilyenkor a külső levegő nedvességtartalma magasabb mint az ezen a tartományon kívüli értékeken, tehát a kültéri egységek lejegesedése sűrűbben fog előfordulni. Mindez gyakoribb leolvasztást fog eredményezni, melynek következmény, eképpen a készülék ezen leolvasztási időszakokban állni fog.
Mindezek a normális működés részét képezik. A végfelhasználót a későbbi problémák elkerülése végett, mindezekről célszerű tájékoztatni a telepítés előtt. Amennyiben a készüléket a téli időszakban is szeretné használni a végfelhasználó akkor berendezés téliesítését, amely nem tartozik a berendezés alapfelszereltségéhez, külön térítés ellenében el kell végezni. A téliesítés hiányára visszavezethető üzemkiesések, valamint téliesítés hiányából eredő meghibásodások nem tartoznak a garanciális javítások körébe!
A legkomfortosabb fűtési üzem parapet készülékkel oldható meg.

SZÜKSÉGES ALKATRÉSZEK TÉLIESÍTÉSHEZ kültéri egységenként

P 26564 karterfűtés 40 W 240 V
Ár: 7.000.-+áfa
REFCO fűtőkábel 2 m CSC 50 W/m
Ár: 6.260.-+áfa
REFCO fűtőkábel 3 m CSC2 120 W 230 V4
Ár: 7300.-+áfa
REFCO fűtőkábel 5 m CSC2 50 W/m 230V
Ár: 10.738.-+áfa
REFCO TSC-093 termosztát kapillárcsöves 15A 250V 98841706
Ár: 4.540.-+áfa
REFCO TSC-094 fali termosztát 15A 250V 9884937
Ár: 3.690.-+áfa

Kültéri egység téliesítése :









A fenti három képen látható a split klímaberendezések kültéri egységeibe beépítésre kerülő fűtőbetétek elhelyezkedése.

1. kép: kompresszor karter fűtés.
2. kép: elektromos fűtőbetét
3. kép: elektromos fűtőkábel

A hőszivattyús készülékek téliesítése

Amikor a hőszivattyús készüléket telepítünk vegyük figyelembe, hogy ezek a készülékek alaphelyzetben kiegészítő fűtésre vannak bekonfigurálva.
Tehát +5°C -ig minden különösebb kiegészítés nélkül használhatóak fűtésre, de fagypont alatti használat esetén téliesítenünk kell a berendezéseket. Hazánk éghajlati viszonyait tekintve nem ritka a -10°C, -15°C-os hideg. Ez az alacsony hőmérséklet több változtatást is szükségessé tesz a klímaberendezésen, de ezek segítségével a megvásárolt, vagy megvásárlásra kerülő splitklímánk valóban alkalmas lesz fűtésre télen is. A berendezés kompresszorában olaj van, ami az alacsony hőmérsékleten besűrűsödik, nehézzé teszi a kompresszor indulását, rontja a kenő és tömítő képességet. Nem utolsó sorban az olajba bekondenzálódott folyadék állapotú hűtőközeg folyadékütést okozhat a kompresszorban.
A megoldás, egy karterfűtő betét ráépítése a kompresszorra, melyet egy termosztáttal vezéreltetünk, és +10°C alatti hőmérsékleten bekapcsoltatjuk a karterfűtést. (Lásd az 1. számú kép) A következő problémát, az az egyszerű fizikai törvény okozza, miszerint a víz 0°C hőmérséklet alatt megfagy.
A klímaberendezésünkbe gyárilag be van építve egy program, ami a kültéri egység hőcserélőjéről automatikusan leolvasztja az amúgy üzemszerűen rákerülő jeget, deret. Ezzel a dolog rendben is lenne, az olvadékvíz lecsöpög a kültéri egység aljába. Csakhogy, a kültéri egység alja hideg, részint az alacsony környezeti hőmérséklet, részint a hőszivattyús készülék működése miatt. Ezért a lecsöpögő olvadékvíz azonnal ráfagy a kültéri egység aljára, ill. eldugítja a cseppvíz kifolyócsövet. A lecsöpögő, és megfagyó olvadékvíz tornyot épít, ami majd eléri a kültéri egység ventilátorát, és vagy blokkolja, vagy összetöri azt, de biztosan üzemképtelenné teszi a berendezést. A megoldás, egy fűtőbetét (2. és 3. számú képek) beépítése a kültéri egység aljába ill. a lefolyócsőbe melyet egy termosztáttal +3°C környezeti hőmérséklet alatt bekapcsoltatunk.
A következő problémát a gyakori leolvasztási ciklusok okozzák. Ugyanis a leolvasztási ciklus időtartama alatt a beltéri egység nem tud fűteni. Ha a leolvasztási ciklusok túl gyakoriak, ill. túl hosszúak akkor a beltériben a fűtés hatékonysága jelentősen csökken.
A probléma megoldása egy villamos, vagy egy forró folyadékos leolvasztó fűtőbetét beépítése a kondenzátor alá, ami a hőlift elve alapján lassítja a hőcserélő lefagyását, ill. gyorsítja a leolvasztást . A villamos fűtőbetétet ráköthetjük a kültéri alját jégmentesítő vezérlő termosztátra.

Télen, jellemzően hóeséssel is kell számolnunk.
Ha a kültéri egység talajra, vagy az erkélyre van telepítve, számolnunk kell azzal, hogy mennyi az adott régióra jellemző hóhatár, mindenképpen e szint fölé kell telepíteni a készüléket, ellenkező esetben a hó blokkolni fogja a légáramlást, és a berendezés üzemképtelen lesz. Amennyiben a telepítés helyszínén számolni lehet jelentős hóviharral, porhóhordással célszerű a berendezést ilyen irányú védelemmel ellátni nehogy az oda hordott hó blokkolja a kültéri egység üzemi légáramlását. Óvja a berendezést a hóolvadáskor közvetlenül lefolyó víztől, ill. a tetőről lecsúszó hótól Soha ne telepítse túl közel a készüléket a falhoz, ezzel lehetőséget ad a hónak, hogy légoldalról blokkolja a kültéri egységet. Nyáron sem jó, mert szintén csökken a kültéri egységen átáramló levegő, és nehézkessé válik a léghűtéses kondenzátor tisztítása.
Kültéri egységek elhelyezése









A képeken a kültéri egység havas környezetben történő telepítését láthatjuk. Az 1. képen látható ahogy jéggé fagyott kültéri üzemképtelenné válik. A 2. képen a hó felhordás gátolja a készülék normális üzemét. A 3. képen pedig a hóvédelemhez kialkított takarás látható.

HOT PIPE FORRÓ CSÖVES LEOLVASZTÁSI RENDSZER

HOT PIPE rendszerű leolvasztási funkció a készülékekhez. Az ilyen kiegészítők beépítése után a leolvasztás elve a következő lesz. A folyadékvezetéket lekötjük a folyadék sarokszelepről, helyére bekötjük a Hot Pipe hollandis végét, és a Hot Pipe menetes másik végére rákötjük a beltérihez menő folyadékvezetéket. Természetesen a Hot Pipe bekötése előtt a beltériből vissza kell szívatni a hűtőközeget a kültéri egységbe, a bekötés után komplett üzembe helyezési eljárást kell véghezvinni. A beépítést követően fűtés üzemmódban a beltéri egységből visszatérő még meleg folyadék állapotú hűtőközeg átáramlik a Hot Pipe csövön, ami a kültéri egység hőcserélője alá van beszerelve. A meleg csőből felszabaduló hő a hőlift elv alapján felfelé áramolva lassítja a hőcserélő lefagyását, emiatt ritkábban kell a berendezésnek leolvasztási ciklusba kapcsolnia, hosszabban és intenzívebben tudja fűteni a kezelendő helységet. A HOT PIPE berendezés működésével és beszerelésével kapcsolatos kérdéseik esetén kollégáink rendelkezésükre állnak. Az elektromos fűtőbetétekkel szemben ez a megoldás a készülék COP értékét nem rontja.
A Hot Pipe megoldás bypass leolvasztású rendszerekhez illetve egyes szoftververziókhoz nem alkalmazható ezt a gépkönyvben ellenőrizni kell!
telies.jpg
telies.jpg (18.31 KiB) Megtekintve 7913 alkalommal

asha07lcc
Hozzászólások: 238
Csatlakozott: 2008.09.21. 19:06

Re: hőszivattyú megtérülés és üzemelési költség

Hozzászólás Szerző: asha07lcc »

telies4.jpg
telies4.jpg (21.92 KiB) Megtekintve 7911 alkalommal
Ez kimaradt.

asha07lcc
Hozzászólások: 238
Csatlakozott: 2008.09.21. 19:06

Re: hőszivattyú megtérülés és üzemelési költség

Hozzászólás Szerző: asha07lcc »

Nagyon leállt az oldal. Mi az oka?

Klíma Király
Hozzászólások: 819
Csatlakozott: 2009.08.25. 07:29
Tartózkodási hely: Szeged
Kapcsolat:

Re: hőszivattyú megtérülés és üzemelési költség

Hozzászólás Szerző: Klíma Király »

Szia!

Talán a válság, illetve most nem költök reklámra. :-)
Írni meg lusta vagyok .... de ma már elértük a 100 felhasználót ... igaz az aktív az még 10 alatti.

K.K.
Ha Szeged környékén klimatizálnál, keress bátran. Klíma Szeged

asha07lcc
Hozzászólások: 238
Csatlakozott: 2008.09.21. 19:06

Re: hőszivattyú megtérülés és üzemelési költség

Hozzászólás Szerző: asha07lcc »

Tegnapi hír, hogy Pakson újabb blokk épülhet, valamint vmelyik nap olvastam Kapolyi rengeteget vesztett, mert az áramot hirtelen nehéz eladni, tárolni nem lehet és M.o-na az elektromos energiafelhasználás drasztikusan visszaesett.

bacsa
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2010.01.07. 18:30

Re: hőszivattyú megtérülés és üzemelési költség

Hozzászólás Szerző: bacsa »

Üdvözletem mindenkinek !

Az alábbi linken közzéteszek egy XLS táblázatot, amin én vezetem 12.01-től a tetőtéri (egyenlőre csak 1db) üzemelő klímám fogyasztási adatait napi lebontásban.A fogyasztási adatokat minden reggel a fogyasztásmérőn történő leolvasással tudom pontosan meghatározni.A fogyasztásmérő leolvasásával egyidőben történik a villanyórán leolvasott napi össz. vill.fogyasztás.A napi össz.vill.fogyasztásból pontosan(+-1kW)tudom mennyi a csak fűtésre használt összes fogyasztás.(Nyáron igen sokszor vizsgáltam ezen értéket.)
A legfontosabbat majdnem elfelejtettem!A fűtés elektromos fűtőszálakkal fűtött központi radiátoros fűtés(elektromos kazán)+a tetőtér esetében természetesen a már meglévő klíma.(A tetőtéri radiátorok zárva)
A táblázatot nem volt kedvem átszerkeszteni, ezért inkább némi magyarázattal szolgálok hozzá.Az első oszlop természetesen a leolvasás dátuma(reggeli órákban)
A következő négy a kűlső hőmérővel mért hőmérsékleti adatok.A leolvasás előtti min.,aznap mért maximum, majd a kövtkező nap hajnali minimum, és ezek átlaga.A következő két oszlop a szumma fogyasztással kapcsolatos.A következő kettő a klíma fogyasztása, majd az öszetett számítás eredménye alapján a tetőtéri radiátoros fűtés/klíma fűtés arány.A tetőtéri radiátoros fűtés pontosan annyi fogyasztást igényelt eddig, mint az alsó szint.(Több mint 10év fogyasztási adataiból tudom)Minimális rásegítést igényelt, amikor élénk vagy viharos hideg szél fújt, de ezzel én nem számoltam.
A lényeg az utosó sárga oszlopban lévő megtakarítás, a többihez nem fűzök magyarázatot, mert nincs köze a klíma fogyasztásához.
Az arány kiszámításban benne vannak olyan dolgok is, mint a számítógép fogyasztása - ami 24órás üzemnél a napi rezsi fogyasztást rendesen megdobja - és fűtőhatása, a klímától távol eső radiátor fogyasztása(A legnagyobb minuszokban sajnos muszáj volt megnyitnom, de ebben is benne van a radiátor fűtésének képzeletbeli második klímával való előállítása a COP figyelembevételével,valamint a radiátor helyett regisztrált fogyasztású hősugárzó fogyasztása szintén az előzőekben leírt COP figyelembevételével)
Tehát amennyire tudtam a lehető legpontosabban számítottam.
Tehát az oldal :

http://bacsa68.extra.hu/ ezen a "klíma fogyasztása"xls

Zárszónak még annyit, hogy a tetőtéri második klíma a jövő hét derekán lessz beszereltetve, és ugyanekkor az alsó szinti első klíma is.Még egy készülék lessz hátra, ami majd Március derekán kerűl beüzemelére.Akkor szinte telljes egészében klíma fogja a fűtést nálam kiváltani.Az alsó szinti fűrdő és előszoba kap egy 400-400W-os Norvég fűtőpanelt, amiből szinte csak a fűrdőszobai fog menni, mivel a konyha-előszoba ajtaja mindíg nyitva és a konyhai klíma erősen befűt majd az előszobába is(aminek ugye nem kell túl nagy hőfok)
A táblázatot természetesen folytatom tovább, akinek kérdése van vele, vagy bármivel kapcsolatban válaszolok.

Egyébbként mielőtt estleg bárki is kérdezné, én azért csináltam ezt a felmérést, mert elegem volt abból, hogy különböző cégek agyonreklámozott "megújuló de méregdrága" fűtési rendszereket akarnak a nyakamba sózni, holott a klímával való fűtésről meg annyira sok szó nem esik, legalábbis a Fórumokon.

És én egyébbként is már ráfaragtam "olcsó"levegős napkollektor vásárlásra, aminél szintén már-már elvakult módon bebízonyítottam, hogy szinte sz..t sem ér.
(Folyamatosan regisztrált be-kifúvó levegőhőmérséklet, mért átlag kiömlési légsebesség mérése integrált hőmenny.számítás stb)Még az erre a célra vásárolt műszerek árát sem hozta még be 1-éve.(2db 1,4m2-es panel)

De nem szaporítom a szót, így is rengeteget írtam és ezért elnézést kérek.
Üdvözlettel! B.Cs.

gyuris007
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2010.04.30. 17:22

Re: hőszivattyú megtérülés és üzemelési költség

Hozzászólás Szerző: gyuris007 »

sziasztok
érdeklődnék, hogy hallotatok-e már az osztrák ANTEK cégről. interneten szörfözve jutottam el hozzájuk.
én most építkezem és sokat hallva a megújuló energiákról elgondolkoztam rajta, hogy egy levegős hőszivattyút építek be.
találtam is a honlapjukon (magyarul is elérhető!) AIR MAGNA néven.
van-e valakinek tapasztalata ezzel a hőszivattyúval, illetve mit érdemes figyelembe venni ha össze akarom hasonlítani más gyártók termékével?
válaszotokat várva gyuris

Válasz küldése