Miért multi klíma?

Moderátor: Klíma Király

Klíma Király
Hozzászólások: 819
Csatlakozott: 2009.08.25. 07:29
Tartózkodási hely: Szeged
Kapcsolat:

Miért multi klíma?

Hozzászólás Szerző: Klíma Király »

Van a multi split klíma ami rengeteg féleképpen készül.

Vala a sima multi klíma, ebben annyi a trükk hogy kültéri egységben 2-3-4 rendszer van beépítve. Gyakorlatilag 2-3-4 rendszer egy dobozban csak a ventilátor közös. Előnye mind össze annyi hogy nem kell 2-3-4 kültérivel csúfítani a falat.

Van olyan is szerencsére egyre kevesebb amiben van egy nagy kompresszor és ezt osztják szét több beltérire. Nem is rossz elgondolás ha folyamatosan megy minden beltéri és azok is maximális teljesítményen. Ha nem a maximális teljesítmény vagy nem minden beltérire van szükség akkor le kell rontani a kompresszor teljesítményét. Ezt egy meg kerülő (sönt, Bypass) vezetékkel oldják meg . Gyakorlatilag vissza engedik az egyszer már elszívót gázt a szívó oldalra. Nem hatékony sokat fogyasztó megoldás.

Ezek után jönnek a több kompresszoros rendszerek. Itt van mondjuk egy 40% és 60%-os kompresszor. Ha szükség van hűtésre akkor bekapcsoljuk a 40% kompresszort, ami tud dolgozni minden beltérire. Mondjuk ez egy 10kW kültéri 4x2,5kW beltérivel ilyenkor a 4kW elosztódik a 4x1kW-ra vagy 2x2kW-ra ha csak kettő megy. Ugye nem mindig van szükség teljes teljesítményre ezért jó a megoldás mert 1kW-tól 2,5kW-ig tudunk szabályozni. Ha nem elég a 4kW-os teljesítmény átváltunk a 6kW-os kompresszorra így már 4x1,5kW vagy 3x2kW is lehet a teljesítmény. Vagy ha beltéri ventilátorai nem teljes fordulaton mennek minden beltérin akkor még 2x2,5kW+1kW is lehet ha kető megy maximális fordulaton. Ha nem elég a 6kW kompresszor akkor mellé indítjuk a 4kW-ost is és így elérjük a teljes teljesítményt. Látható ez már egy rugalmas rendszer. Itt már általában a tömegárammal is variálnak a beltérik.

Ezt tetőzve jönnek az inverteres rendszerek, ahol a kisebbik kompresszor szabályozható. 30%-tól 100%-ig. tehát 1,2kW-tól 4-kW-ig így akár egy beltéri egységnél sincs veszteség. Itt is ha rendszer 40%-nál nagyobb teljesítmény kell akkor átállunk a 60%-osra majd ha az sem elég akkor szabályozottan beindítjuk az inverterest.

A klíma technika csúcsa a váltózó tömegáramú rendszerek. Az eddig említett klímáknál, minden beltéri közvetlenül a kültérire csatlakozik. Ez nem a leggazdaságosabb ha minden beltéri egy irányba meg mondjuk egy folyóson. Az első iroda 3m a következő 5m, 7m, 9m. ez összesen 24m.
Ha ez VRV, VRF, MULTI V meg még kitudja milyen nevek. Akkor elindulunk egy vastag csővel, 3m-nél kiállunk belőle egy "Y" idommal majd 5m-nél és 7m-nél ketté ágazunk és folytatjuk a legtávolabbihoz. Így minden beltéri párhuzamosan csatlakozik a kültérihez, önállóan tudnak üzemelni egy közös csőrendszerből.

Sokat lehetne még írni csak elfogyott az időm, kérdezzetek válaszolok. :-)
Ha Szeged környékén klimatizálnál, keress bátran. Klíma Szeged

asha07lcc
Hozzászólások: 238
Csatlakozott: 2008.09.21. 19:06

Re: Miért multi klíma?

Hozzászólás Szerző: asha07lcc »

Finomításként annyit, hogy a VrV-Vrf-nél is jobb sima multi inverter gépek is vannak COPés EER értékben, azaz nem csak ettől függ a hatékonyság, hanem a kalorikus méretezéstől is, sőt a minap egy angol cégnél még huzagolt belsejú(mint az elpárologtatóban) 1-es fa rézcsövet is láttam, ami az áramlást elősegíti.

tothtibor
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2011.09.01. 19:56

Re: Miért multi klíma?

Hozzászólás Szerző: tothtibor »

Üdvözletem !
Nekem 1 ICECOOL márkájú dualsplit készülékkel van problémám. Mind a két kalorikus kör 2.5 KW-os , 1 évig jól dolgozott ,de most érdekesen viselkedik.
Az "A" beltérit ha bekapcsolom hűtésre akkor beindul a ventillátora teljes fordulaton , és nem tudom szabályozni a távkapcsolón lévő FAN gombbal.Kis kattanás után
beindul a kompresszor is a kűltériben és elkezd hűteni mint az állat. Ez nem volna probléma akkor ha néha nem kellene szabályozni a belső ventillátorsebességet.Sem auto sem
más fokozatban nem hajlandó dolgozni csak maximális fordulaton ! Ha kikapcsolom akkor becsukja a zsalut,leállítja a kompresszort de nem áll le a ventillátor a beltériben , becsukott zsalu mellett is teker ezerrel ! Random ideig megy a ventillátor és egyszercsak megáll. A "B" beltérinél semmi baj nincs az teljesen jól dolgozik , függetlenül attól , hogy a tesója
mit csinál éppen akkor. Semmi összefüggést nem találtam arra nézve , hogy esetleg zavarnák egymást .A hiba csak az "A" beltérinél jelentkezik.Távkapcsolót is felcseréltem , semmi változás. Erre a problémára kérnék szakmai tanácsot ! Előre is köszi!

Klíma Király
Hozzászólások: 819
Csatlakozott: 2009.08.25. 07:29
Tartózkodási hely: Szeged
Kapcsolat:

Re: Miért multi klíma?

Hozzászólás Szerző: Klíma Király »

tothtibor írta:Üdvözletem !
Nekem 1 ICECOOL márkájú dualsplit készülékkel van problémám. Mind a két kalorikus kör 2.5 KW-os , 1 évig jól dolgozott ,de most érdekesen viselkedik.
Az "A" beltérit ha bekapcsolom hűtésre akkor beindul a ventillátora teljes fordulaton , és nem tudom szabályozni a távkapcsolón lévő FAN gombbal.Kis kattanás után
beindul a kompresszor is a kűltériben és elkezd hűteni mint az állat. Ez nem volna probléma akkor ha néha nem kellene szabályozni a belső ventillátorsebességet.Sem auto sem
más fokozatban nem hajlandó dolgozni csak maximális fordulaton ! Ha kikapcsolom akkor becsukja a zsalut,leállítja a kompresszort de nem áll le a ventillátor a beltériben , becsukott zsalu mellett is teker ezerrel ! Random ideig megy a ventillátor és egyszercsak megáll. A "B" beltérinél semmi baj nincs az teljesen jól dolgozik , függetlenül attól , hogy a tesója
mit csinál éppen akkor. Semmi összefüggést nem találtam arra nézve , hogy esetleg zavarnák egymást .A hiba csak az "A" beltérinél jelentkezik.Távkapcsolót is felcseréltem , semmi változás. Erre a problémára kérnék szakmai tanácsot ! Előre is köszi!
Helló!

Tönkre ment a ventilátor szabályzó triac ... villámcsapás, túlfeszültség, vagy egyszerű öregedés, cserélni kell.

Márki Imre - Szeged
Ha Szeged környékén klimatizálnál, keress bátran. Klíma Szeged

tothtibor
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2011.09.01. 19:56

Re: Miért multi klíma?

Hozzászólás Szerző: tothtibor »

Köszi a tippet ! 250 ft-ból kijött a javítása ha a 2 csepp cint nem számolom:) .

emilia.froman
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2017.11.02. 12:16

Re: Miért multi klíma?

Hozzászólás Szerző: emilia.froman »

Üdvözletem!

Az idén vásárolt családi házunkban Panasonic Icecool IC21000 típusú multi klíma van. Egy az emeleten, egy a földszinten, közös kültéri egységgel. A nyáron nagyon szépen működött, jól is jött a forró nyári estéken a tetőtérben kellemesen lehűtötte a levegőt lefekvés előtt.
Már vagy 2 hónapja be sem volt kapcsolva, de a minap önmagától elkezdett működni. Trillázás, állandó ki-be kapcsolás.... Egy kicsit ijesztő is volt (azt hittem a házban a szellemek játszanak velünk :o )
Manuálisan és a távirányítóval is megpróbáltam leállítani, de végül csak a hálózatról való kiiktatás segített.

Mi lehet a probléma?

Mivel új tulajdonos vagyok, nem tudom mikor szerezték be ezt a klímát, a régi tulaj nem tudott papírokat adni róla, és igazából nem is tudom hová forduljak, milyen szerelőt keressek... Ja és persze csak egy NŐ vagyok...

Minden tanácsot köszönök :)

Klíma Király
Hozzászólások: 819
Csatlakozott: 2009.08.25. 07:29
Tartózkodási hely: Szeged
Kapcsolat:

Re: Miért multi klíma?

Hozzászólás Szerző: Klíma Király »

emilia.froman írta:Üdvözletem!

Az idén vásárolt családi házunkban Panasonic Icecool IC21000 típusú multi klíma van. Egy az emeleten, egy a földszinten, közös kültéri egységgel. A nyáron nagyon szépen működött, jól is jött a forró nyári estéken a tetőtérben kellemesen lehűtötte a levegőt lefekvés előtt.
Már vagy 2 hónapja be sem volt kapcsolva, de a minap önmagától elkezdett működni. Trillázás, állandó ki-be kapcsolás.... Egy kicsit ijesztő is volt (azt hittem a házban a szellemek játszanak velünk :o )
Manuálisan és a távirányítóval is megpróbáltam leállítani, de végül csak a hálózatról való kiiktatás segített.

Mi lehet a probléma?

Mivel új tulajdonos vagyok, nem tudom mikor szerezték be ezt a klímát, a régi tulaj nem tudott papírokat adni róla, és igazából nem is tudom hová forduljak, milyen szerelőt keressek... Ja és persze csak egy NŐ vagyok...

Minden tanácsot köszönök :)
Szép hiba nekem nagyon ritkán sikerült megjavítani. ha mechanikai hiba van, belekerült/folyt valami kosz, kitakarítva megjavult. Ha vezérlő panelen fáradt el valamelyik alkatrész az általában nem szokott sikerülni a javítás.

Szeged környékén megtudom nézni, ha távolabbi, hátha jelentkezik valaki. :-)
Ha Szeged környékén klimatizálnál, keress bátran. Klíma Szeged

Timothyicola
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2019.03.03. 19:18

Miert multi klima

Hozzászólás Szerző: Timothyicola »

balasko irta:A Citroen xsaram klimaja eddig hibatlanul mukodott.Miota 38-42c a homerseklet csak kb 32c ig mukodik. A szervizben citroen szakszervizszamitogepes vizsgalat nem mutat hibat.A kulonbozo hoerzekelok elvileg hibatlanok. Nap mint nap tapasztalom a hibatlan mukodest,de mihelyt a kinti homerseklet 32 fole megy mar nem kapcsolbeHol tudnam javitatni?

Klíma Király
Hozzászólások: 819
Csatlakozott: 2009.08.25. 07:29
Tartózkodási hely: Szeged
Kapcsolat:

Re: Miert multi klima

Hozzászólás Szerző: Klíma Király »

Timothyicola írta:
2019.03.09. 19:22
balasko irta:A Citroen xsaram klimaja eddig hibatlanul mukodott.Miota 38-42c a homerseklet csak kb 32c ig mukodik. A szervizben citroen szakszervizszamitogepes vizsgalat nem mutat hibat.A kulonbozo hoerzekelok elvileg hibatlanok. Nap mint nap tapasztalom a hibatlan mukodest,de mihelyt a kinti homerseklet 32 fole megy mar nem kapcsolbeHol tudnam javitatni?
Sajnos nem vagyok autóklímás szakember így nem igen tudok segíteni. De gondolom bekapcsol az csak túl melegszik és újra kikapcsol. ha meleg van nyitott motorháztetővel kapcsold be és gyorsan szaladj ki hogy elindul-e a kompresszor ... forognak a csavarjai ... :-) ... és ha melegszenek a csövek majd sütnek ... akkor csak melege van. Teli van sárra a hőcserélője jól ki kell mosni.

Más ötletem nincs.
Ha Szeged környékén klimatizálnál, keress bátran. Klíma Szeged

simonka
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2021.07.31. 15:59

Re: Miért multi klíma?

Hozzászólás Szerző: simonka »

Üdvözlöm!
Kérdésem ha van egy adott dual kültéri ( Midea M2OA-21HRN2) ehez csatlakoztatható e egy 7000Btu ill. egy 9000Btu beltéri.
Mindazon által hogy a két egység teljesítménye kevesebb ( 16000Btu ) mint a kültéri eggyüttes teljesitménye ( 21000 Btu)
Illetve más gyártó beltéri készüléke használható e? (IGN MSR1-09HRN2, MSR1-12HRN2)

Válasz küldése