Páraelszívó teljesítmény EN 61591:1997

Moderátor: Klíma Király

Klíma Király
Hozzászólások: 819
Csatlakozott: 2009.08.25. 07:29
Tartózkodási hely: Szeged
Kapcsolat:

Páraelszívó teljesítmény EN 61591:1997

Hozzászólás Szerző: Klíma Király »

A páraelszívó teljesítményét m3/h -ban szokás megadni. Hoztak is létre erre EN (európai uniós) szabványt.
EN 61591 számon.

De ugye a gyártók sem elveszettek ha nagy számokat szeretnének írni a termékük leírásába.

A szabvány több mérési módot is leír.
- Levegő-keringetéses rendszerű szagelszívó (szénszűrős üzem)
- Levegő-elvezetéses rendszerű szagelszívó (kivezetjük az elszívót levegőt a szabadba.)

A szabványban a vagy szó szerepel...
A levegő-elvezetéses rendszerű szagelszívók légáramlását olyan szellőzőcsövekbe történő
kibocsátáshoz kell meghatározni, amelyekben a nyomásesés 15 Pa, vagy 30 Pa, 200 m3/h mértékű
légáramlásnál

EN 61591
EN 61591
Így a kisebb 15Pa értéknél lehet nagyobb számot írni a leírásba.

A légáramlást meg kell állapítani az 1-es és 2-es munkapontokra mindkét ventilátor sebességre, 20°Cos
hőmérsékletre és 1013 hPa nyomásra beállítva.

Na ilyen kétsebességű adatot Én még sosem láttam.

És meg adható hogy a páraelszívó mennyit szállít Levegő-keringetéses rendszerű szagelszívó -ként. magyarul mikor sem 15Pa sem 30Pa nem kell leküzdjön.

Így tehát megható 0Pa (szokás szabad kivezetésnek emlegetni) 15Pa ( ezt mindig ki kellene írni pl. 300m3/h/15Pa) esetleg 30Pa (ezt sem láttam még)

De akkor mit is adnak meg egyes gyártók mikor 3 értéket adnak meg?

Az első jó nagy szám a beépített ventilátor motor szállító teljesítménye. Úgy ahogy megszületett, se zsírszűrő se kivezető cső ellenállás. Felrakva a próbapadra szűzen, mint a gépjármű motorok. Megadják hogy hány lóerős a motor, de hogy ebből a kerekekre valójában mennyi jut? Ki tudja hiszem a váltó kuplung féltengelycsuklókon is sok energia elpazarlóik ...

A második szám a szabad kivezetés érték, mikor a motor már bent van helyén és bent vannak a zsírmegfogó szűrők.

A harmadik szám pedig a kivezetéses 15Pa érték szokott lenni.

Tehát ha Ön kiszeretné vezetni a párás-ételszagos (ételillatos ki tudja mi az illendő?) levegőt akkor a legkisebb értéket vegye figyelembe a többi szép nagy szám az Ön számára reklám.

És miért van az hogy az első nagy szám és az utolsó kis szám nem aránylik egymáshoz lineárisan?

Mert vannak gyártók akik azt mondják kevés anyagból (kis ventilátor lapát)(nagy fordulatú motor)(kis nyomaték) hozzák ki a szükséges teljesítmény. Itt általában nagyot esik a nagy szám. (Mint a kis benzines motorok 1.4 90LE 6.000fordulaton, az Én kocsim soha nem ment 6.000 fordulaton ergo reklám érték a 90LE. Bezzeg a 3-3.500 esetleg 4.000 autópályán ... de azt nem adják meg.)

És vannak akik nagy lapátokat építenek be és kis fordulatú motort használnak. (ezeket a diesel motorokhoz hasonlíthatjuk, szinte mindenegy hogy 1.000 vagy 3.000 -et pörög ugyan úgy húz.) Itt kisebb az esés a nagy és kis szám között.


Remélem nem okoztam nagy káoszt a fejekben. :-)
Ha Szeged környékén klimatizálnál, keress bátran. Klíma Szeged

hucsi
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2015.06.30. 21:00

Re: Páraelszívó teljesítmény EN 61591:1997

Hozzászólás Szerző: hucsi »

Milyen gyártmányú páraelszívót érdemes venni ?

Válasz küldése