hőszivattyú megtérülés és üzemelési költség

Moderátor: Klíma Király

asha07lcc
Hozzászólások: 238
Csatlakozott: 2008.09.21. 19:06

hőszivattyú megtérülés és üzemelési költség

Hozzászólás Szerző: asha07lcc »

Mindannyian tudjuk, hogy elvileg energiatakarékos dologról van szó. legalábbis ez az állítás.
Itt a hálózati elektromos meghajtású(mert ugye gázüzemű abszorpciós, gázmotoros ill szélkerekes-inverteres változat és sokféle még létezik) gépekre rendszerekre gondolok. Tekintsünk el az erőművi emissziótól és mondjukazt tiszta üzemű. Költsége kialakítása, üzemeltetése vajon mibe kerül éveken keresztül? Mert ezek összessége és a hagyományos fosszillis energia felhaszbnálásának különbsége kell jelentkezzem költségben.
Azaz a megtérülési idő és a környzettudatosság és a financiális dolgok együttes vajon mit üzen a beruházónak?
Tényleges állami szubvenció?
Ezen belül megjelölt-e a felhasználható anyagok köre
stb.

A mostani energiaárak mellett néhány gondolat a hőszivattyúval(levegő-víz, víz-viz, levegő-levegő-pl klíma-,)kacérkodók részére ide kerülhetne.

Szakemberek hozzászólását illetve olyan felhasználólét várnám, akik a gyakorlatban is üzemeltetnek.

Klíma Király
Hozzászólások: 819
Csatlakozott: 2009.08.25. 07:29
Tartózkodási hely: Szeged
Kapcsolat:

Re: hőszivattyú megtérülés és üzemelési költség

Hozzászólás Szerző: Klíma Király »

Kedvenc fórumomba ma ezt írtam, nem hozhatom ide az előzményt a szabályzat szerint ... álkérdést felrakni meg ciki. :-)

Szia!

Gyors váltások akkor nem padlófűtés a befutó - inkább Fan-Coil.

Teljesítmény 6kW szerintem nem nagy és inverteres is emlékeim szerint 40%-ig lassul.

Én minden klímánál megadom a COP értéket +7C fokon.

Éjszakai áram ha vissza jön akkor a klíma onnan folytatja ahol abbahagyta és persze a hőszivattyú is. Mondjuk a ez előre menő vízhők kivariálása megbízhatatlan lesz ... de ez úgy is csak pár százalék COP veszteség.

+3C ben leálló klímáról még nem halottam ... a klímák nagy többségében nincs is külső hőfok szenzor ... tudom a modern inverteresekben van ...

K.K.

ps.: Ha a fórumomban beszélgetnénk még bővebben elmondanám a véleményem. ;-)

ps2: Remélem holnap holnap után sok új infót kapnak a főnökeim nem csak leisszák magukat a sárgaföldig a D -nál. :-)
Ha Szeged környékén klimatizálnál, keress bátran. Klíma Szeged

bandita
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2008.11.27. 20:46

Re: hőszivattyú megtérülés és üzemelési költség

Hozzászólás Szerző: bandita »

Üdv.
Én egy LG art cool klímával fütök. A tavalyi szezont végig ezzel fűtöttem és várakozásokon felül teljesített.
Most viszont azt vettem észre hogy nem túl hatékony nem fúj igazán meleget, és a külső egység is elkezdett jegesedni már plusz 4-5 fokban is.
Arra gondolok hogy elszökhetett a gáz. Viszont nem értem hogy hová,hol tud kiszokni?
Ha a csatlakozóknál akkor mért várt 1,5 évet?
Vagy itt is természetes valamennyi gázvesztés mint az autóknál, és időnként utánna kell tölteni?
Ha valaki tudja rá a választ kérem írja meg nekem.

bandita
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2008.11.27. 20:46

Re: hőszivattyú megtérülés és üzemelési költség

Hozzászólás Szerző: bandita »

Én a tavalyi telet ezzel fűtöttem végig. LG Art cool 3,5kw klímám van.Egy reggel volt -15 fok és akkor is dolgozott.Tehát tudta amit igértek.
90nnm kertes házat fűtök 45cm-es vályog fallal 22C fok volt idebent.
Az egész idény kb, 60 ezer forint villanyszámla többletet hozott.Ezt alátámassza az a külön mérő amit a klímára kötöttem.
Jó helyet sikerült találni a készüléknek ezért sikerült az egész ház fűtését megoldani vele. Kb 1-1,5 fok különbség van a klímás nappali és a legtávolabbi háló között.
Kicsit rásegítettem a fűtésre minden este 3 órát a fürdő és a gyerek szobák miatt a központi fűtéssel ez érzésem szerint 20%-ot jelenthette.
Tehát ha ezt is számoljuk és a tavalyi villanyhoz képest emelt árat akkor is 100 ezer forintba bele fér egy idény.

Lehet számolgatni, ki mennyit költött.
;) :idea:

Klíma Király
Hozzászólások: 819
Csatlakozott: 2009.08.25. 07:29
Tartózkodási hely: Szeged
Kapcsolat:

Re: hőszivattyú megtérülés és üzemelési költség

Hozzászólás Szerző: Klíma Király »

Szia!

Gáz vesztés miatt nem kell tölteni mint az autó klímáknál. Itt nincsenek gumicsövek amiknek meg van mennyi a szivárgásuk méterenként, illetve a kompresszor sem nyitott rendszerű. Az autóknál egy tengelyen ékszíjtárcsán keresztül a motor hajtja és itt szivároghat a gáz.

A klímáknál a kompresszor egy vastag fémházban a motorral együtt ezért nem tud szivárogni, a csövek meg rézből.

Szóval ha 2 kötés a beltérinél és a két kötés a kültérinél nem ereszt akkor örök élet. Persze a ha beltéri és a kültéri rendben volt felszereléskor.

K.K.
Ha Szeged környékén klimatizálnál, keress bátran. Klíma Szeged

asha07lcc
Hozzászólások: 238
Csatlakozott: 2008.09.21. 19:06

Re: hőszivattyú megtérülés és üzemelési költség

Hozzászólás Szerző: asha07lcc »

A peremezésnél szokott gond lenni illetve amennyiben használod hűtésre fűtésre a hollanderek néhány esetben elrepednek.
Nálunk a gyakorlat az, ha tudjuk az üzemmódot inkább a beltéri egységnél egy nitrogénes akcióval 2 csövet forrasztunk, így csak a kültéri egységnél lehet hibalehetőség.
Ezt pont a fűtési üzem miatt tesszük, télen nem öröm.
Azt tudnod kell még, hogy az R410 hűtőközeg nem pótolható, mert gázvesztás esetén nem tudjuk melyik komponens távozott a keverékból. Az R410A 2 gázból az R132 és R125A 50-50%-os keverékéből áll. Tehát ezt le kell fejteni a hibameghatározást követően és a gyári értékben FOLYADÉK állapotú R410A-val feltölteni.
De a teljesítményesés egyéb okból is lehetsége: Kompresszor csökkent szállítóteljesítménye , vagy a készülék szennyezettsége mind a bel mind a kültéri egységben. Nemcsak a kalorifereket hanem főleg a beltéri egységben a ventilátor lapátjait is meg kell tisztítani, ami a levegőáramlás fontos feltétele.
Nagyon ritka de előfordul, hogy maga a kalorifer szivárog valahol az U forrasztásnál, vagy az alulamella alatt, de ez csak akkor derül ki ha újratöltötték hűtőközeggel, a leírt hibalehetőségek kizárásra kerültek
A telepítő szakemberrel mindenképp nézesd meg és kérdezz rá ezekre.
Amennyiben nem megy a dolog írj, az LG készülékeket mi is szervizeljük garanciában.
BP és agglomerációban gyorsan reagálunk. Ebben az esetben privát üzenetet küldj.
De leginkább azt kell megkeresni aki telepítette és értékesítette a készüléket.
Az LG készülékek esetén ha a hiba gyári vagy telepítési neked SEMMIT sem kell fizetned.

bandita
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2008.11.27. 20:46

Re: hőszivattyú megtérülés és üzemelési költség

Hozzászólás Szerző: bandita »

Udv.

Időközben történt egy s más klíma ügyben.
Először is a telepítő „SZAKEMBER” érzésem szerint fele annyit ért ehhez az egészhez mint én.
Ezt idő közben be is bizonyította.
Első nekifutásra meg akart győzni, hogy nem alkalmas a klíma fűtésre csak hűtésre ezért is hívják klímának és nem kályhának, csak az átmeneti időszakban lehet vele fűteni, és ne csodálkozzak ha hidegben nem. Hiába bizonygattam, hogy tavaly az egész szezont ezzel fűtöttem nem hitte, később azt mondta, hogy akkor ez a baj, mert ezzel nem lehet fűteni és ez tette tönkre.
Miután egy hét alatt rábeszéltem hogy nézze meg rátöltött nyomás mérő szerint egy kis gázt ekkor annyit se fűtött mint azelőtt.
Majd kiengedett belőle de akkor se lett jobb a helyzet.
Haza ment, azzal hogy majd valakit megkérdez hogy mi lehet a baj mert most már biztos hogy nem a gáz hiszen az van benne.
Másnap újra próbálkozott, akkor valaki elárulta neki a titkot, hogy nem lehet rá tölteni csak újra és ezt meg is tette.
Kiengedte egy üres palackba a benne lévő gázt és újra töltötte.
Ezután már fújta a meleget, de egyáltalán nem vagyok nyugodt tőle.
Sok aggályom van a dologgal kapcsolatba. Mivel úgy láttam, hogy nem tudja, hogy mit csinál.

Először is nem lett meg hogy hol veszett a gáz.( szerinte nem veszett megvolt csak mivel fűtöttem vele ezért tönkrement)
Ezt úgy állapította meg hogy nem olajos a kötésnél mert ha ott szökik a gáz akkor olaj is megy, ez nem volt állítólag tehát (rossz a gáz benne)

Másodszor 1,1 kg gázt töltött bele nem 1 kilót. Nem tudni hogy miért talán hogy ha szökik egy kicsit továbbra is akkor a hiba ne jelentkezzen olyan hamar.

Harmadszor ha szökik akkor csak bent mert megnéztem szappan habbal a kinti kötést az jó, de a belsőt nem tudtam. És ha bent ereszt nem nagyon nyugtat meg. Nem tudom hogy ez mennyire káros az EGÉSSÉGRE!

A negyedik pedig az olaj kérdés nem tudom hogy mennyi olaj távozott a leengedés alkalmával.

Ezért az akcióért 17 e. Ft. akart kérni, mert ez nem tartozik a garanciába szerinte.

Szóval most jelenleg működik de nem tudom hogy meddig és tele vagyok aggállyal.
Erre a „szakemberre” nem merek támaszkodni, nem tudom hogy több kárt tesz-e mint hasznot!
Sajnos itt lévő „szakemberek” ott tartanak, hogy feleszik a falra bekapcsolják és elszaladnak.
Ha valami probléma van akkor megáll a nem létező tudomány!

Ezt az egészet azért írtam le ennyire részeltessen hogy más aki olvassa ne járjon így.

Klíma Király
Hozzászólások: 819
Csatlakozott: 2009.08.25. 07:29
Tartózkodási hely: Szeged
Kapcsolat:

Re: hőszivattyú megtérülés és üzemelési költség

Hozzászólás Szerző: Klíma Király »

Szia!

Szakmabeliként nagyon nehéz válaszolni.
Csak azt tudnám mondani, ide a Nevét és ameddig ide nem írja OK most már megtanultam és eskü alatt vallom hogy ezután nem csinálok ilyet ... törlöm azonnal ... vagy áthúzom, vagy valami mint oldalgazda.

Tanácsként annyit mondok, ha tényleg a gázcsere hozta meg a kívánt eredményt. Akkor keres most holtszezonban ... mondjuk Te fűtesz neked ez a szezon .. valakit aki az előzmények ismeretében hajlandó kimenni és megkeresni a szivárgás helyét. Igaz a szakmánkban nagyon dívik a nem megyek ki más által telepített géphez dolog....

No nem anekdotázok többet ... egy szónak is száz a vége kerestesd meg a lyukat mert így a géped is károsodik, és villanyszámlád is nő ahogy fogy a gáz a rendszeredből.

K.K.
Ha Szeged környékén klimatizálnál, keress bátran. Klíma Szeged

asha07lcc
Hozzászólások: 238
Csatlakozott: 2008.09.21. 19:06

Re: hőszivattyú megtérülés és üzemelési költség

Hozzászólás Szerző: asha07lcc »

Hááát ez így necces!
Nem tudom merre laksz, jó lenne behatárolnui. de ez nem biztos, hogy megnyugtatóanmegoldja a problémát. Kérdés az, hogy egy palackba lefejtő nélkül(amivel ugye le is lehet vákuumolni a rendszert) mennyi maradt gázállapotban a rendszerben. Az 1,1 kg ha nem szökik a gáz magasabb villanyszámlát eredményezhet, de ez nem biztos. Biztis az, hogy a 17000 FT bnnem jogos, amíg ki nem derül telepítési hiba vagy tényleg gyári hiba okozta a dolgot. Megjegyezem csak úgy súgva, hogy az R410A hűtőközeg és a klíma csőrendszerének kiépítése miatt a beltéri egységben egyáltalán nem látszik olajnyom ha szivárog a hűtőközeg. Ha nem forrasztotta vössza vagy peremezte újra, a hiba ismét jelentkezni fog.
Kültéri egységnél pedig azért ha nem lehetetlen helyen van és nem zuhog az eső illett volna szintén egy újraperemezést tenni.
Én úgy látom, nincs vége a kálváriádnak.

És ha már itt tartunk, ha általunk eladott és telepített géphez megyünk akkor illene, hogy elsőre legyenek nálunk azok az eszközök és hűtőközeg, amivel a hibát elhárítjuk.

Tehát a lefejtéstől ha eltekintünk akkor is a következőknek kellett volna történnie: űjraperem kül-beltéri,(vagy benn forrasztás lánggal) vákuum ezután min 30 perc, még kb 30 perc várakozás, hogy tartja-e és azután az összenyitott csaposs rendzsrebe digit mérlegről a töltet beengedése folyadék formában. 3-4 perc várakozás és indítás.

Még a kérdés az fizettél-e a javításért ténylegesen? Mert a telepítőnek a gáztömörségért garanciát kell vállalnia a szerelési oldalról. Ha kétes hol a hiba a leírt szervíztechnológia után a garanciában történő szükséges lépéseket meg kell tennie a telpítőnek.
Az LG felé jelzi és ha nem is a teljes díjat de legalább az LG térít két oda vissza utat . óradíjat és anyagot(gáz) az összes többit biztosítja.

asha07lcc
Hozzászólások: 238
Csatlakozott: 2008.09.21. 19:06

Re: hőszivattyú megtérülés és üzemelési költség

Hozzászólás Szerző: asha07lcc »

Még egy ha nincs más jó a szappanhab de fűtési üzemmódban nézd akkor a nyomás nagyobb.Légyszíves írd le nagyjából merre laksz, mert így nem tudunk segíteni többet, mint ide írni. Ha ezt megtudjuk, akkor ha nem is esel a körzetünkbe ill elérhetőséged messze van, de tudunk priviben ajánlani megbízható szakembert.

Válasz küldése